Дома Фудбал Репрезентации Голема сензација на СП до 17 години: Англија елиминирана од Узбекистан!

Голема сензација на СП до 17 години: Англија елиминирана од Узбекистан!

На Светското првенство за играчи до 17 години се случи голема сензација откако Узбекистан во осминафиналето ја елиминираше Англија и така си обезбеди место помеѓу најдобрите осум во светот.

На теренот Англија имаше по тројца младинци на Челзи и Манчестер Сити, Англичаните потфрлија. Сепак, мора да се истакне и одличниот настап на голманот Собиров кој одбрани девет удари.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Резултатот по само четири минути го отвори Саидов, Англија успеа да изедначи преку Надала, но во продолжението на 20-тина миунти до крајот Мизарев погоди за 1:2. Резултат кој се покажа и како конечен.

За Узбекистан ова е историски резултат и не е случаен бидејќи во групната фаза оваа селекција ја победи Канада, а ремизираше со Шпанија. Изгубија само од Мали, но и покрај тоа се пласираа во осминафиналето.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…