Дома Македонски спорт Мак фудбал ВМФЛ: Вардар победи во „братското дерби“ и повторно е на врвот!

ВМФЛ: Вардар победи во „братското дерби“ и повторно е на врвот!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Вардар немаше проблеми и славеше во „братското дерби“ со Тетекс (2:0). Со овој триумф Вардар се врати на врвот на табелата.

Победата за Вардар ја обезбедија Николвски и Мицевски. Беше Вардар подобар противник во текот на целиот натпревар и лесно дојде до победата. Во прилог на Вардар одеше ремито на Гостивар против Детонит. Лидерот до ова коло на табелата одигра само 1:1.

Локалното дерби во Охрид заврши со сигурна победа на Воска од 3:0.

Вардар се лидер со 32 бода и има еден повеќе од Гостивар. Веднаш зад Гостивар со 30 бода е Воска Спорт. Пелистер е четврти со 26 бода.

ВМФЛ Резултати:

Беласица – Кожув 3-1

Беса – Борец 3-0

Гостивар – Детонит Плачковица 1-1

Локомотива Пехчево – Пелистер 2-3

Каменица Саса – Караорман 2-2

Слога Виница – Арсими 0-0

Тетекс – Вардар 0-2

Воска Спорт – Охрид 3-0

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Вардар го засили нападот: Пристигна засилување од Охрид!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Најтрофејниот македо…