Дома Македонски спорт Мак баскет Владимир Ѓоровиќ нов селектор на женската кошаркарска репрезентација

Владимир Ѓоровиќ нов селектор на женската кошаркарска репрезентација

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија во следниот квалификациски циклус за ЕП 2021 ќе биде предводена од Владимир Ѓоровиќ.

Во претходниот квалификациски циклус кошаркарките беа предводени од страна на Марјан Лазовски, чиј договор истече.

Ѓоровиќ кој е тренер на екипата на Струга има репрезентативно педигре водејќи ја У16 селекцијата на Европското првенство во Б дивизијата кое се одржа во Охрид.

Новиот селектор ќе има задача да ја извади најдобро од кошаркарките во квалификациите за Евробаскетот 2021 година. „Црвено жолтите“ се наоѓаат во група со Летонија, Хрватска и Германија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Ди Марцио за Пандев: Годините за него се само бројка, го чекаат два сона!

Македонскиот капитен Горан Пандев и на 37 години држи лекции на терените во Италија. Вчера…