Дома Фудбал Видео: Новиот стадион на Атлетико е ремек-дело!

Видео: Новиот стадион на Атлетико е ремек-дело!

Атлетико Мадрид денес на официјална презентација го претстави името на новиот стадион, кој ќе биде иден дом на „јорганџиите“ од следната сезона.

Челниците на клубот го претставија договорот со кинеската компанија „Ванда Груп“, по која ќе се вика стадионот, а за да се задржи континуитетот додадено е името Метрополитано, па целосното име „Ванда Метрополитано“.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


„Денес го преживуваме еден од најславните денови на нашиот клуб. Горди сме на успесите кои ги постигнавме во последните години. Ќе добиеме нов дом, но нема да ги заборавиме нашите стари стадиони: Ретиро, О’Донел, Метрополитано и нашиот сакан Винсенте Калдерон. Чекор по чекор дојдевме до овде каде што сме сега. Ова е многу важен чекор за понатамошното развивање на клубот“, истака претседателот Енрике Серезо.

Новиот стадион на Атлетико ќе има 70.000 места и ќе биде еден од најмодерните и најубави стадиони во Европа, па и во светот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Салах: Гледам победнички менталитет, ова може да биде наша сезона

Ливерпул успеа со пресврт да дојде до трите бода против Кристал Палас со погодоците погодо…