Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар мисли на иднината: Талентиран голман потпиша за црвено-црните

Вардар мисли на иднината: Талентиран голман потпиша за црвено-црните

Вложувањето во младите категории и создавање на силна и здрава конкуренција е еден од приоритетите на Вардар. Како дел од промените кои сезонава се случија во клубот и почнаа „позитивни ветришта“ заложбите на управата се и ангажирање на млади и талентирани ракометари.

Затоа кадетски голман Дамјан Стојковски (16) потпиша договор со клубот и ќе брани за младите категории, но ќе биде и дел од сениорскиот тим. Тој е веќе со тимот на Вардар на турнирот во Струга и добива шанса да го покаже својот талент.


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Стојковски работи со првиот тим заедно со Александар Рогановиќ кој веќе даде многу позитивно коментари за Стојковски и му предвидува добра кариера ако продолжи да работи напорно како и досега.

Вардар сезонава ќе ги има сите младински категории и сите се пријавени во системот на РФМ. Покрај задолжителните пионерски категории, Вардар ќе има и кадетска и младинска генерација.

Младите ракометари постојано изразуваат желба да бидат дел од Вардар каде добиваат услови и шанса за напредување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Кjелце пресилен за Еурофарм Пелистер

Пелистер го забележа деветтиот пораз од исто толку одиграни натпревари во Лигата на шампио…