Дома Фудбал Италија Буфон после 7339 денови повторно бранеше за Парма📷

Буфон после 7339 денови повторно бранеше за Парма📷

Легендарниот италијански голман, Џанлуиџи Буфон, после 20 години вчера повторно го бранеше голот на Парма.

Легендарниот голман летово се врати во тимот во кој ја почна кариерата, а вчера го одигра првиот подготвителен меч за Парма и го облече дресот по пауза од 7.339 денови.

Парма во мечот изгуби од Бохум со 0-1, но Буфон играше само во првото полувреме, па успеа да го зачува голот на „млекарите“.

Парма минатата сезона испадна од Серија А, но на Буфон ова нема да му биде прва сезона во втората лига зашто и со Јувентус играше во 2006/07.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…