Дома Фудбал Останато Бразил има нова ѕвезда: Со 15 години го надмина Пеле?

Бразил има нова ѕвезда: Со 15 години го надмина Пеле?

Анџело Боргес Габриел е новата бразилска ѕевзда за која многу ќе се зборува во иднина.

Тој дебитираше за првиот тим на Сантос со само 15 години и 10 месеци, со што го надмина легендарниот Пеле.

Пеле дебитираше на 15 години и 11 месеци, но за разлика од Габриел тој запиша гол во дебитантскиот настап.

Габриел важи за еден од најголемите бразилски таленти и неговите игри во помладите категории за Сантос го привлекоа вниманието на многу скаути ширум светот.

Во Бразил веќе го доби епитетот „новиот Нејмар“, а дали ќе достигне толкава висина на популарност, останува да видиме.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Проблем за Милан, се повреди еден од најсигуруните во одбраната

Mилан вчера после пресврт славеше против Селтик во Лига Европа и така го обезбеди пласмано…