Дома Трансфер зона Битка за потписот на Олмо: Јунајтед и Барса ако го сакаат мора да побрзаат

Битка за потписот на Олмо: Јунајтед и Барса ако го сакаат мора да побрзаат

Екипите на Манчестер Јунајтед и Барселона според последните информации се во трка за потписот на Дани Олмо од редовите на Лајпциг.

Двата европски гиганти мораат да побрзаат ако сакаат да ја активираат клазулата во неговиот договор која важи до почетокот на Европското првенство. Имено, Олмо во договорот со Лајпциг има откупна клазула во износ од 60 милиони евра, меѓутоа таа е со важност до 15. јуни, потоа Лајпциг би можел да одреди друга цена.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Расплетот околу ситуацијата на Олмо го чекаат и во Динамо Загреб каде што Олмо настапуваше од 2014 до 2020 година пред да се пресели во Лајпциг за сума од 29 милиони евра. Динамо при придажбата договори 20% од сумата од неговиот следен трансфер.

Тоа значи дека во случај Олмо да биде продаден за сума од 60 милиони евра, Динамо ќе добие 6.2 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Мендеш му носи големо засилување на Арсенал во нападот?

Виктор Ѓекереш е еден од фудбалерите кои привлекуваат внимание на поголемите европски клуб…