Дома Трансфер зона Барселона ќе заработи 12 милиони евра за фудбалер кој одигра само два натпревари?

Барселона ќе заработи 12 милиони евра за фудбалер кој одигра само два натпревари?

Чади Ријад е фудбалер кој оваа сезона настапуваше за Бетис и има откупна клазула која ќе биде активирана.

Има и причина зошто Бетис ќе ја плати ослободителната клаузула од 3 милиони, првата е секако квалитетот на младиот фудбалер кој има само 20 години, а втората е затоа што има голем интерес од Кристал Палас.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Англичаните сакаат да го доведат овој дефанзивец и се подготвени, како што пренесува каталонски „Спорт“ за него да платат околу 18 милиони евра, што би значело дека Бетис добро ќе заработи доколку ја активира клаузулата.

Сепак, тоа не се однесува само на условите на Барса, покрај тие 3 милиони, клубот од „Ноу Камп“ има право на 50% од следната продажба, па вкупната сума би можела да порасне на 12 милиони евра.

Да потсетиме, Ријад одигра само два натпревари за Барселона, па така каталонскиот гигант ќе направи одлична зделка.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Мурињо подготвува „бомба“ во Фенербахче: Тргнува по ѕвездата на Барса!?

Mинатата сезона Фенербахче го освои второто место во турската Суперлига, па така летово по…