Дома Фудбал Англија Teжок удар за Англија: Се очекуваше да биде еден од најважните, а сега – нема да патува во Русија!

Teжок удар за Англија: Се очекуваше да биде еден од најважните, а сега – нема да патува во Русија!

0

Eден од фудбалерите кои можеше да има клучна улога во тимот на Герет Саутгејт нема да патува во Русија.

Во вчерашниот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Рома после само петнаесетина минути игра се повреди фудбалерот на домаќините и репрезентативец на Англија, Алекс Окслејд Чемберлејн!

Според најновите информации од Островот во прашање е потешка повреда. Сезоната за Чемберлејн е завршена, покрај тоа тој не ќе може да и помогне и на својата репрезентација на Мундијалот во Русија.

Наводно, веќе му е соопштено на Саутгејт дека поради повредата Чеберлејн нема да биде спремен за Мундијалот, пренесува „Би-Би-Си“.
Чемберлејн во последните неколку месеци значително ја подигна формата и стана стандарден член во тимот на Ливерпул, а со своите голови и асистенции беше од големо значење за „црвените“ во Лигата на шампионите и Премиер лигата.


Следете го Sportski.mk и на


Кога стануваше јасно дека би можел да биде еден од клучните играчи на Саутгејт за Мундијалот се случи и повредата поради која не ќе може да настапи на најголемото фудбалско случување.

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Модриќ за „Франс Фудбал“ ги пофали Роналдо и Мбапе, откри и кој би сакал да му биде соиграч

Лука Модриќ во интервјуто за „Франс Фудбал“ зборуваше за неговиот поранешен соиграч Кристи…