Дома Останати Тенис 19-годишниот Руне го шокираше Ѓоковиќ во Париз!

19-годишниот Руне го шокираше Ѓоковиќ во Париз!

Данската тениска надеж го шокираше Новак Ѓоковиќ во финалето во Париз и го совлада Новак Ѓоковиќ со 2:1 во сетови.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Холгер Руне славеше со 3:6, 6:3 и 7:5. Уште во првиот сет Данецот најви дека ќе биде незгоден ривал, но не ја искористи брејк топката, а потоа дојде пад во неговата игра. Ѓоковиќ тоа знаеше да го искористи направи брејк и го освои сетот.

Ѓоковиќ се обидуваше да го одземе сервисот на Руне на стартот од вториот сет, меѓутоа 19-годишниот тенисер се одбрани од нападите и го освои сервисот сервисот на Ѓоковиќ за 2:0. Во продолжение ја задржа предноста и го доби сетот со 6:3.

Во третиот сет Ѓоковиќ прв направи брејл, но Руне возврати и изедначи на 3:3. Потоа следуваше голема борба. Данецот со нов брејк поведе со 6:4 и по драма од 20-тина минути го доби 12. гем кој значеше титула во Париз.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Мексиканците трагичари, Аргентина и Полска во осминафинале🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Вистинска драма …