Дома Фудбал Франција со победа стартуваше на фудбалскиот олимписки турнир

Франција со победа стартуваше на фудбалскиот олимписки турнир

Домаќинот Франција стартуваше со победа во групата А на фудбалскиот турнир на 33. Олимписки игри во Париз.

Французите се надеваа дека ќе ги видат „триколорите“ во издание кое гарантира борба за медал во фудбалот затоа што тимот го гарантира тоа, но по првите 60 минути од мечот можеа само незадоволно да одмавнуваат со главите. Но, по голот на Лаказет, „петлите“ заиграа во добар ритам и со убедливи 3:0 (0:0) ги победија САД предводени од српскиот селектор Марко Митровиќ.

Лига Нации: Се освен прво место ќе биде катастрофа за Македонија! ↓↓↓

Навивачите можеа да аплаудираат на мајсторијата на ветеранот Александре Лаказет, на новата аквизиција на Баерн Михаел Олисе, на скокот под небото на Лоик Баде и на храброста на младиот голман Гилиум Рестес.

Франција, од која селекторот Тиери Анри веројатно нема да биде целосно задоволен, на теренот го имаше ветеранот Александре Лаказет. Со лентата на раката беше вистински капитен, а во 61 минута постигна маестрален гол за водство.

Кога се очекуваше нерешен резултат, Мајкл Олисе на додавање на Лаказет од 16 метри покажа зошто Баерн плати 50 милиони евра за него. Со левата нога го погоди самиот корнер за прва победа на домаќините на Олимписките игри. САД се предадоа, Лои Баде само ја потврди победата.