Дома Македонски спорт Мак ракомет Македонија рутински до втората победа на Светско првенство!

Македонија рутински до втората победа на Светско првенство!

Македонската ракометна репрезентација без поголеми потешкотии ја совлада селекцијата на Бахреин (28:23) за втора победа на Светското првенство.

Првото полувреме го започнавме одлично и поведивме со 6:3, но потоа следуваше пад во играта и 11 минути без постигнат гол. Тоа го искористи Бахреин и стигна до водство од 7:6, но потоа се консолудиравме и на полувреме заминавме со предност од 12:8.

Вториот дел тргнавме фириозно и стигнавме до 6 гола разлика, а потоа рутински ја одржувавме предноста до крајот за конечни 28:23.

Капитенот Лазаров и денес беше најевикасен во нашата репрезентација со 8 гола, а го следеше Кузмановски со 4 погодоци.