Дома Фудбал Репрезентации Германија ја покоси Норвешка: Среќата на страна на домаќините (Видео)

Германија ја покоси Норвешка: Среќата на страна на домаќините (Видео)

Во рамки на квалификациите за СП во Русија, вечерва Германија најубедливо со високи 6:0 ја покори селекцијата на Норвешка.

Озил беше прецизен во 10. инута, потоа Дракслер во 17, Вернер стрелаше два пати и тоа во 21. и 40. минута. Горецка и Гомез во второто полувреме односно во 50. и 79. минута го заокружија убедливиот резултат за „Панцирите“.

Во останатите дуели Англија со погодоците на Даер во 37. и Рашфорд во 59. славеше над Словачка со 2:1. Стрелец за минималната победа на Црна Гора беше Јоветиќ во 75. минута од мечот.

Полска славеше над Казакстанд со 3:0, Словенија беше доминантна на домашен терен против Латвиа, Северна Ирска си го обезбеди второто место во групата откако триумфираше над Чешка со 2:0, и во последниот меч Шкотска со 2:0 славеше над Малта.

За потсетување, нашата селекција утре во Струмица ќе го одигра дуелот против соседна Албанија.