Дома Фудбал Англија Видео: Тотенхем се „разбуди“, Стоук декласиран – Шовркос „двоен“ стрелец, но еден во погрешна мрежа!

totenham

Со почеток во 16:00 часот во Премиер лигата се одиграа пет средби.

Тотенхем беше единствен од претендентите за висок пласман кој својот натпревар го одигра во овој термин.

Србија прв тест за "големиот" најскап фаворит! Холандија во проблеми! ↓↓↓

„Петлите“ после серијата од четири натпревари без победа одиграа фантастичен натпревар и славеа убедлива победа од 5:0.

До предност доомаќинот стигна со автоголот на Шовкорс во 21 минута од средбата. Тоа беше и единствениот погодок во првиот дел.  По осум минути игра во второто полувреме Сон Хеунг Мин зголеми на 2:0, а Хари Кејн само една минути подоцна постигна гол со кој веројатно ги откажа гостите.

Десетина минути подоцна Кејн повторно беше стрелец за веќе 4:0, на петнаесетина миути до крајот Ериксен зголеми на 5:0, а голот за утеха и конечните 5:1 ги постави Шовкрос кој сега ја погоди вистинската мрежа.

Во останатите натпревари, Барли го совлада Вотфорд со 1:0, Хадерсфилд со 2:0 славеше над Брајтон, Кристал Палас и Бурнемоут одиграа 2:2, Свонси со 1:0 славеше над ВБА.