Дома Останати Кошарка Видео: Пол фантастичен, Хјустон гази, Ирвинг одличен во победата на Бостон

nba

Изминатата вечер во НБА лигата беа одиграни девет натпревари.

Бостон Селтикс славеше со резултат 125:118, а одличен настапи прикажа плејмејкерот Кјари Иривинг.

Ирвинг натпреварот го заврши со 33 поени (12/19 од игра, 4/9 за три) и седум асистенции. Покрај него Џејлен Браун уфрли 26 поени, а Ерон Бејнс 17.

Во редовите на Наџентс најмногу се истакна Гери Херис кој беше и најефикасен играч на натпреварот со 36 поени, Мареј имаше 28 поени и 10 скокови, а Пламил 15 поени.

После првата четвртина во која подобри беа Наџентси, Селтикси до водство стигнаа во втората со серијата од 17:5. На полувреме се замина со 50:40, а на крајот славеше Бостон со 104:94.

Кошаркарите на Хјустон стигнаа до 11 победа во низа со победата над Шарлот со резултат 108:96.

Екипата на Марк Д’Антони до победата стигнаа предводени од одличниот Крис Пол со 31 поен, 11 асистенции и седум скокови. Џејмс Харден забележа 21 поен и осум асистенции, а Клинт Капел девет поени и 11 скокови. Голем допринос од клупата даде и Ерик Гордон кој натпреварот го заврши со 17 поени.

Кај Шарлот, Двајт Хауард прикажа одличен настап против поранешниот тим и натпреварот го заврши со 26 поени и 18 скокови, Кид-Гилхрист додаде 18 поени и 11 скокови, а Кемба Вокер 13 поени.