Дома Фудбал Англија Видео: „Граѓаните“ безмислосно ја прават Премиер лигата досадна, немоќен и Њукасл!

man city

Машинеријата на Пеп Гвардиола во 20 коло од Премиер лигата стигна до неверојатната 19 победа во сезоната.

Манчестер Сити денес на гостински терен успеа да слави против Њукасл со победа од 0:1. Иако резултатот е минимален, „граѓаните“ сосема заслужено стигнаа до трите бода во овој натпревар.

Стрелец на единствениот и одлучувачки погодок беше Рахим Стерлинг во 31 минута од првото полувреме кога успеа да го искористи одличното проигрување од фантастичниот Кевин Де Брујн.

Во продолжение, избраниците на Пеп Гвардиола целосно доминираа создаваа одлични прилики, но не ја зголемија предноста.

Со оваа победа „граѓаните“ стигнуваат до огромни 15 бодови предност и веќе е јасно кој ќе биде новиот шампион на Англија.