Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Англија преку пенали до полуфинале! 🎥

Англија преку пенали до полуфинале! 🎥

По пенал серијата Англија ја елиминираше Швајцарија и обезбеди место во полуфиналето на Европското првенство.

Во еден натпревар каков што досега навикнавме да гледаме од Англија на ова првенство, без многу прилики на двете страни, Швајцарија прва стигна до водство во 75. минута кога Емболо се најде на вистинското место по асистенцијата на Ндоје.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

По овој примен гол, Саутгејт веднаш реагираше со измени од клупата и во игра влегоа Шо, Езе и Палмер. Предноста на Швајцарците траеше само пет минути бидејќи фудбалерот на Арсенал Букајо Сака го совлада Зомер за 1:1.

До крајот на реагуларните 90 минути не видовме ниту една посериозна прилика, па одново гледавме продолженија.

Ништо не се случуваше и во продолженијата, двете селекции не сакаа да ризикуваат и во таква ситуација победникот го решаваа пеналите.