Дома Останати Тенис Ѓоковиќ го прегази Рубљов за полуфинале, а таму ќе игра против најголемото изненадување!

Ѓоковиќ го прегази Рубљов за полуфинале, а таму ќе игра против најголемото изненадување!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ одигра одличен натпревар против Русинот Андреј Рубљов и славеше со 6-1, 6-2 и 6-4 за пласман во полуфинале на турнирот во Мелбурн.

Ѓоковиќ доминираше во првиот и вториот сет во кои Рубљов имаше сериозни проблеми и нервозата беше видлива во неговата игра, додека во третиот сет конечно заигра на повисоко ниво, но тоа не беше доволно против расположениот Србин.

Србинот играше одлично во третиот сет и го доби со 6-4 за да го потврди својот пласман меѓу најдобрите четири на Австралијан опен.

Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против најголемото изненадување на турнирот, Американецот Томи Пол.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Братот на Меси ја нападна Барселона: Тие се неблагодарници, никој не ги знаеше пред Лео

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Братот на Лео Меси, …