Дома Фудбал Шевченко има желба да тренира клуб во ПЛ или Серија А

Шевченко има желба да тренира клуб во ПЛ или Серија А

Легендарниот напаѓач на Милан, Андриј Шевченко се спрема за враќање на клубска сцена.

Севченко веќе се поврзуваше со поранешниот клуб Милан, а селекторот на Украина во иднина сака да води клуб во Англија, каде претходно играше, или Италија.

Андреа Мадера, кој работи со Шевченко во Украина, за Тутоспорт ја откри таа желба на популарниот Шева.

„После искуството како тренер на репрезентација, негова цел ќе биде да тренира клуб.“ – изјави Малдера и додаде:

„Не е важно дали тоа ќе биде Премиер лигата или Серија А. Тој е вреден работник и од почетокот ме воодушеви. Ме сакаше мене и Мауро Тасатони во стручниот штаб пред четири години и сака да слуша и прифаќа различни визии во одредени ситуации. Многу научи од Карло Анчелоти, внимателен е кон деталите кога играчите се на припреми и кон следењето на нивниот напредок.“

„Она што го дели со Макс Алегри е способноста да ја чита играта – Шева е веродостојна фигура и играчите му веруваат, што е темелно во модерната игра.“ – заклучи поранешниот помошен тренер на Милан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Невидена ситуација до сега: Бараат место во Ла Лига зошто им заминал најдобриот стрелец

Екипата на Реал Сарагоса испрати скоро неверојатно барање до Фудбалскиот сојуз на Шпанија.…