Дома Останати Авто Мото Хонда останува во Формула 1!

Хонда останува во Формула 1!

Отстранети се сите сомнежи за тоа дали Хонда ќе биде во Формула 1 и после 2020. година.

Хелмут Марко претходно изјави дека јапонскиот производител на мотори ќе донесе конечна одлука пред трката во Абу Даби, а токму тоа се случи.

Денеска беше официјално објавено дека Хонда ќе продолжи да ги снабдува тимовите на Ред Бул и Торо Росо со мотори и во 2021. година.

„Ова е големо олеснување за нас“, рече Марко откако го потврди продолжувањето на соработката помеѓу Јапонците и Австријците.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Официјално: Серхио Перез ќе биде тимски колега на Верстапен

Meксиканецот Серхио Перез од денес и официјално е член на Ред Бул. „Ред Бул потврдува дека…