Дома Фудбал Хаос на натпревар во Ла Лига: Навивачите го покрија теренот со кабаници за дожд

Хаос на натпревар во Ла Лига: Навивачите го покрија теренот со кабаници за дожд

Синоќа во 24. коло од шпанската Ла Лига, Кадиз на домашен терен беше поразен од Бетис со резултат 2:0.

Головите ги постигна Вилијан Хозе и новото име во тимот на Севиља, Пабло Форналс. Бетис на тој начин се доближи до друштвото на врвот на табелата.

Од друга страна, Кадиз последен пат славеше во септември и е во зоната за испаѓање. Само три бода ги делат од зоната за испаѓање, па навивачите со право се загрижени поради лошата форма на тимот.

Затоа се решија на интересен протест. На истекот на 93. минута теренот беше покриен со кабаници за дожд, а судијата Рикардо Де Бургос одлучи една минута порано да свири крај.