Дома Останати Федерер се спасуваше, па се пласира во четвртфинале

Федерер се спасуваше, па се пласира во четвртфинале

0

Рожер Федерер потешко од очекуваното го победи Давид Гофан и обезбеди место меѓу осумте најдобри на Мастерсот во Шангај.

Гофан добро се држеше во првиот сет, па дури направи и брејк, поведе 6-5 и сервираше за 1-0. Сепак, Федерер му врати брејк, иако се соочуваше со три сет топки за противникот и мечот го одведи во тај брејк. Таму подобро се снајде Швајцарецот кој славеше со 9-7 и поведе со 1-0.

 Во вториот сет популарниот Федекс успеа да направи брејк во седмиот гејм, што беше доволно за да го освои со 6:4 и за конечна победа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Чех дебитираше во хокејот и веднаш стана херој за својот тим (ФОТО+ВИДЕО)

Легендарниот Петар Чех повеќе од една деценија ја чуваше мрежата на фудбалскиот терен, а с…