Дома Останати Тенис Федерер одлучи: Ќе игра само на Ролан Гарос

Федерер одлучи: Ќе игра само на Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федер донесе одлука со овогодинешната сезона на земја.

Федерер одлучи да ги прескокне сите турнири на оваа подлога освен вториот Грен Слем во сезоната Ролан Гарос.

Нешто слично направи во 2018 година само што тогаш го пропушти и Ролан Гарос. Овој пат ќе игра во Париз, но затоа ќе ги пропушти турнирите во Мадрид, Монте Карло, Рим…

Оваа одлука на Федерер е очекувана со оглед дека и претходните сезони не се наигра многу на земја.

Сезонава 38 годишниот тенисер ја започна солидно и на Австралија Опен стигна до полуфиналето во кое изгуби од Новак Ѓоковиќ со 3:0.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал: Потребна е вакцина, не можеме доживотно да се дистанцираме

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е среќен поради враќањето на терен, но и е свесен дека панд…