Дома Македонски спорт Утре ќе се одржи меѓународниот карате турнир „Трофеј на Македонија“

Утре ќе се одржи меѓународниот карате турнир „Трофеј на Македонија“

Карате федерација на Македонија одржа прес конференција по повод меѓународниот турнир „Трофеј на Македонија” кој што ќе се одржи на ден 14.12.2019 во малата сала на А1 СЦ „Борис Трајковски”.

Турнирот е од позивен каратер на кој учествуваат 101 натпреварувач, голем број од нив се медалисти на големи натпреварувања, на европски и светски првенства а ќе настапат и нашите најдобри каратистри предводени од Емил Павлов, Берат Јакупи, Жарко Арсовски, Пулексенија Јованоска, Ферри Исиќ и многу други. Селекторите во ката Стојан Андриевски и во борби Сашко Арсовски сметаат дека ова е добра можност за завршница на една успешна година во каратето како и проверка на натпреварувачите пред претстојните големи натпревари во 2020 година.

Турнирот започува во 09:00 часот а финалните борби се во 12:00 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Италијанците откриваат колкава ќе биде платата на Елмас со новиот договор

Елиф Елмас брзо ги собра симпатиите во Италија после само една сезона и многу брзо се очек…