Дома Фудбал Сега е веќе појасно: Вчера добивме доказ дека Модриќ бил исклучен поради новото правило (ВИДЕО)

Сега е веќе појасно: Вчера добивме доказ дека Модриќ бил исклучен поради новото правило (ВИДЕО)

Црвениот картон на Лука Модриќ во натпреварот против Селта кој Реал го доби со 1:3 беше причина за многу дискусии, но од вчера вечер е јасно дека во Шпанија има ново правило кое ВАР и судиите го почитуваат.

Имено, во натпреварот помеѓу Гетафе и Атлетико Мадрид напаѓачот Хорхе Молина заработи исклучување поради сличен старт како оној на Модриќ.

Новото правило во Примера е секој старт од зад грб кој е во пределот на ахиловата тетива да се казнува со црвен картон со цел да се заштитат фудбалерите. Вчера ни беше докажано дека ова правило строго ќе се почитува.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Првенец за Ериксен во дресот на Интер (ВИДЕО)

Во деншниот натпрвеар на Интер против Лудогрец Кристијан Ерксен го постигна првиот гол во …