Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Саудгејт: Нападнете ме мене, јас одлучив кој да изведува пенали!

Саудгејт: Нападнете ме мене, јас одлучив кој да изведува пенали!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Mногу прашина се крена во јавноста поради тоа што клучниот пенал против Италија го шутираше 19 годишниот Бакајо Сака.

Едни од критичарите на тој момент се Рој Кин и Жозе Мурињо, тие сметаат дека не смеело да се остави толкав товар да преземе 19 годишно момче кога во составот имало и поискусни играчи.
Саудгејт ја преземе одоговрноста на себе.

„Се што се случуваше е моја одлула и нападнете ме мене. Јас одлучив кој да шутира според она што го гледав на тренинзите“.

„Имавме два изведувачи на пенали кои влегоа во игра непосредно пред пеналите, следев како работат во изминатиот период. Тој начин ни беше успешен на СП во Русија и Лигата на Нации, но сега не помина“, изјави Саудгејт.

И Грилиш набрзо по критиките се оглас и порача дека негова желба било да шутира пенал – тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Бензема, Роналдо и Њкасл ќе имаат исти газди

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Сопствениците на англиски Њукасл, „Public Investmen…