Дома Фудбал Англија Руни заминува од „Олд Трафорд“, познати деталите од трансферот на Лукаку

Руни заминува од „Олд Трафорд“, познати деталите од трансферот на Лукаку

Вејн Руни се наоѓа пред конечен договор со Евертон, клубот во кој прерасна во потенцијална ѕвезда.

По 13 години во Манчестер Јунајтед, ѕвездата на тимот ќе замине, а веројатно зад овој трансфер се крие и дел од трансферот на Луакаку кој се чини е поврзан.

Лукаку инаку се очекува да стане дел од „Црвените ѓаволи“ во наредниве неколку дена. Она што е интересно е што Руни ќе замине во Евертон без обештета, а платата која Јунајтед му ја плаќа на Руни односно 300.000 фунти неделни, повеќе од 70% ќе ја плаќа Манчестер во првата сезона на „Гудисон“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Николов дел од историската победа над Реал, ПСЖ го доби дербито со Сити🎥

Шериф Тираспол на Бобан Николов го приреди најголемото изненадување во поновата историја н…