Дома Фудбал Останато Промена на врвот: Федерер најплатен спортист во светот!

Промена на врвот: Федерер најплатен спортист во светот!

Магазинот „Форбс“ ја објави листата на најплатените спортисти во светот и на нејзе има нов лидер – Роџер Федерер.

Славниот Швајцарец ги надмина Кристиано Роналдо и Лионел Меси на врвот. Заработката на Федерер изнесува 106.3 милиони долари годишни, дури 100 од нив доаѓаат од спонзорските договори на Федерер со „Ролекс“, „Уникло“, „Вилсон“, „Мерцедес“…

Роналдо се најде на второто место со заработка од 105 милиони долари. Меси е третопласиран со заработка исто така над 100 милиони евра (104).

На местата поделе се играчите со заработка под 100-ка. Нејмар е со 95.5, Леброн со 88.2…

Помеѓу најплатените спортистски на врвот со заработка од 37.4 милиони долари се најде Наоми Осака.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Неверојатни бројки: Рамос е подобар од Фиго, Чави, Роналдињо и Зидан!

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е жива легенда, иако е стопер, сепак се однесува ка…