Дома Фудбал Англија По дебаклот на Јунајтед од 7:0, Колина најави ново правило

По дебаклот на Јунајтед од 7:0, Колина најави ново правило


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Пјерлуиџи Колина, легендарниот фудбалски судија кој денес е прв човек на судиската комисија на ФИФА истакна дека во иднина би можело да се размисли за воведување на „правило на милост“ во фудбалот ако некоја екипа има голема предност.

Колина на оваа тема зборуваше по дебаклот на Манчестер Јунајтед против Ливерпул од 7:0 во кој имаше дури три минути судиско продолжение.

„Се играа дополнителни четири минути – една во првото и три во второто. Но, во второто беа постигнат шест гола. Разбирам дека е тешко да се сфати одреденување дополнително време при резултат 7:0. Меѓутоа во некои натпреварувања гол-разликата може да биде одлучувачки фактор, па така еден постигнат гол може да направи разлика“, изјави Колина.

Сепак не го исклучува воведувањето на ново правило.

„Можеби во иднина би можеле да разгледаме правило да не се одредува дополнително време ако постои одредена разлика помеѓу тимовите. Мораме да ги разгледаме сите аспекти“, изјави Колина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Во Реал незадоволни од однесувањето на Гави🎥

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Во Реал Мадрид се незадоволн…