Дома Останати Ракомет Официјално: Хорхе Македа e замената за Лазаров во Нант

Официјално: Хорхе Македа e замената за Лазаров во Нант

Македонската ракометна икона Кирил Лазаров ја игра последната сезона во дресот на Нант што значи дека ги поминува последните играчи како член на Нант.

Токму затоа во изминатиот период францускиот клуб беше во потрага по заменик за Лазаров и на крајот одлуката падна на поранешниот репрезентативец на Вардар, Хорхе Македа.

Макледа после четири години во Унгарија, по две во ПИК Сегед и две во Веспрем ќе игра во за еден од најдобрите француски клубови со кој потпиша договор до 2024 година.

За Македа ова е враќање во Нант затоа што дресот на овој клуб го носеше од 2012 до 2015 година кога се пресели во Вардар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Oфицијално: Миркуловски оди во пензија и станува тренер во Вецлар

Филип Миркуловски на 12. јуни ќе го одигра последниот натпревар во кариерата. Еден од најб…