Дома Трансфер зона Официјално: Луис Нани се врати „дома“

Официјално: Луис Нани се врати „дома“

0
nani

После 11 години, Луис Нани се врати во клубот кој го лансираше во фудбласката орбита.

Повеќенеделните преговори беа успешно завршени и Португалецот потпиша договор на две години со клубот од Лисабон.

Овој трансфер е големо олеснување за Валенсија која едвај чекаше да се ослободи од неговата плата која изнесуваше 2.5 милиони евра и која премногу го оптеретуваше клупскиот буџет.

Нани минатата сезона ја помина позајмица во Лацио каде што не остави посебен впечаток, па клубот од Рим не се одлучи да го откупи неговиот договор.


Следете го Sportski.mk и на


Поради тоа Валенсија се согласи да го пушти за „џабе“. Со оглед на тоа Португалците не плаќаа оштета, прифатија Нани да ја добива истата плата како и во шпанскиот клуб. Во неговиот договор ќе нема фиксна откупна клазула.

Португалецот е шесто засилување за Спортинг ова лето. Пред него пристигна Марсело (Рио Аве), Жатоба (Динав), голманот Вивиано (Сампдорија), Рафиња (Виторија Гуимараеш) и Бруно Гашпар (Фиорентина).

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Откриено: Бензема бил на чекор од Барселона, но трансферот пропаднал поради бизарна причина

Во летото 2018 година Карим Бензема бил блиску до потпис со Барселона. Пред сезоната 2008/…