Дома Трансфер зона Официјално: Бетис го купи играчот на ПСЖ!

Официјално: Бетис го купи играчот на ПСЖ!

Раководството на Бетис официјално потврди дека ја активирале клаузулата за откуп на играчот за врска Џовани Ло Селсо.

Аргентинецот пристигна на почетокот на сезоната на позајмица од Пари Сент Жермен со опција за откуп. Ло Селсо не само што се адаптираше брзо во Примера, туку одигра фантастична сезона во која постигна 15 гола на 40 натпревари во сите натпреварувања.

Поради тоа Бетис се согласи да плати 22 милиони евра и во целост го откупи неговиот договор, а Ло Селсо денес стави потпис на договор до 2023 година.

Интерес за 23-годишниот Ло Селсо покажуваат неколку европски гиганти, меѓу кои Реал Мадрид и Барселона, па воопшто нема да чуди ако Бетис го продаде играчот уште во летниот преоден рок.

Шпанските медиуми пренесуваат дека неговата цена сега изнесува помеѓу 40 и 50 милиони евра и ако некој клуб ја понуди таа сума, Бетис ќе ја прифати понудата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Де Јонг го одбил Манчестер Јунајтед – сака да игра во Лигата на шампионите

Новиот тренер на Манчестер јунајтед, Ерик Тен Хаг пред себе ма тешка задача да го врати ти…