Дома Фудбал Останато Нови информации: Сала бил затруен уште пред авионот да се урне!

Нови информации: Сала бил затруен уште пред авионот да се урне!

Нови детали вои страгата на авионската несреќа во која животот го загуби фудбалерот, Емилијано Сала.

Аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала кој почина во авионската несреќа на 21-ви јануари на летот од Нант кон Кардиф бил затруен со голема доза на јаглен моноксид, покажал токсичнот наод.

Сала настрада откако авионот се сруши во каналот Ла Манш, а неговото тело беше пронајдено неколку дена подоцна. Со Сала леташе и пилотот Дејвид Иботсон чие тело и денес не е пронајдено.

Според извештаите на агенцијата за истраги на авионски несреќи во крвта на Сала е пронајдено смртоносно количство на јаглен моноксид.

Претпоставка на истражителите е дека и пилотот бил исто така отруен со овој гас.

После оваа информација се пишува и дека пилотот и Сала се онесветсиле од големата количина на гас пред авионот да падне во водата.

Ќе потсетиме, таткото на Сала почина само неколку месеци откако го погреба својот син.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Аријан Адеми стрелаше за Динамо Загреб (Видео)

Динамо Загреб по првото полувреме води со 0:2 на гостувањето кај Вараждин. Водство за гост…