Дома Останати Кошарка НБА Незапирливиот Стеф Кари ги предводеше Вориорси до победа против Портланд (ВИДЕО)

Незапирливиот Стеф Кари ги предводеше Вориорси до победа против Портланд (ВИДЕО)

Кошаркарите на Голден Стејт изминатата ноќ славеа во првиот натпревар од полуфиналето во плеј-офот на свој паркет против Портланд со 116.94.

Блејзерси на самиот почеток неколку пати имаа водство, а после резултат 5:4 за гостите, Вориорсите до крајот на натпреварот водеа и ја одржуваа предност и на крајот стигнаа до голема победа.

Голден Стејт ја доби првата четвртина со 27:23, а со добрата игра продолжија и во втората четвртина и на полувреме заминаа со водство од 54:45, а Стеф Кари првото полувреме го заврши со 19 поени.

Во третата четвртина Вориорси малку го засилија темпото и стигнаа до најголема предност од 17 поени, но Портланд успеа да го намали заостанувањето и во последната четвртина се влезе со резултат 77:71 за Голден Стејт.

Домаќините до крајот не дозволија Портланд да направи изненадување и констатно ја зголемуваа својатап редност и на крај славеа со високи 116:94.

Стеф Кари ги предводеше Вориорси до првата победа со 36 поени, 6 скокови и 7 асистенции, додека Клеј Томпсон додаде 26 поени.

Кај Портланд Демијан Лилард беше најефикасен со 19 поени, додека Маруси Харклес, Мекколум и Родни Худ имаа по 17 поени.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

„Скандалозно е тоа што Перез се јави 20 минути по мечот и се жалеше на судењето, ВАР не беше повеќе ист!“

Многу прашина во шпанската јавност се крена по вчерашниот натпревар помеѓу Атлетик Билбао …