Дома Трансфер зона На Мурињо му е доста – следи „реновирање“ на одбраната, заминуваат двајцата стопери!

На Мурињо му е доста – следи „реновирање“ на одбраната, заминуваат двајцата стопери!

0
mourinho

Како што пренесуваат медиумите на Островот Жозе Мурињо конечно ги прифатил критиките на јавноста и одлучил на лето да ја „реновира“ последната линија од тимот.

Крис Смолинг и Фил Џонс би требало да го напуштат Манчестер Јунајтед идното лето, а на негово место Португалецот ќе се обиде да ги доведе Рафаел Варан од Реал Мадрид и Хери Мегвајер од Лестер.

Смолинг изгледа со направениот прекршок непосредно пред голот на Њукасл ги помина сите граници, додека критиките за Џонсон започнаа после натпреварот против Тотенхем на „Вембли“ кога си постигна автогол и одигра натпревар под сите критериуми.

Она што е контрадикторно на оваа одлука на Мурињо е што Манчестер Јунајтед има најмалку примени голови во досегашниот дел од сезоната. „Црвените ѓаволи“, топката од својата мрежа ја вадеа само 19 пати на 27 натпревари, но фудбалските стручњаци на Островот тврдат дека сите заслуги за ваквиот учинок одат на фантастичниот Давид Де Геа, но и Немања Матиќ.


Следете го Sportski.mk и на


Деле Али и Хари Кејн практично ги малтретираа, додека против Њукасл направија голем број грешки и предизвикаа голема нервоза и тензија во тимот“, изјави поранешниот првотимец на Јунајтед и сега фудбалски критичар, Фил Невил.

Како главни кандидати за нивни наследници се споменуваат Варар и Мегвајер. Мурињо со талентираниот Французин соработуваше од 2011 до 2013 година, додека Мегвајер со своите настапи ја импресионираше јавноста и веќе забележа еден настап за националниот тим.


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Барса има план како да го врати Нејмар – му нуди трампа на ПСЖ

Шпекулациите за иднината на Филипе Кутињо во Барселона не престануваат откако Бразилецот о…