Дома Топ вести На денешен ден пред точно 30 години: Панчев и Најдоски станаа светски шампиони!

На денешен ден пред точно 30 години: Панчев и Најдоски станаа светски шампиони!

На денешен ден пред точно 30 години, Дарко Панчев и Илија Најдовски со Црвена Звезда станаа шампиони на светот со победата над Коло Коло во натпреварот одигран во Токио.

Ѕвезда во тој натпревар поведе преку Владимир Југовиќ по асистенцијата од Савичевиќ,за истиот фудбалер подоцна и да го зголеми водството. Конечниот резултат на натпреварот го постави нашиот Дарко Панчев кој таа година стана и најдобар стрелец во Европа.

Сосема заслужено Панчев и Најдовски подоцна беа првите кои го кренаа пехарот за најдобар клуб во Европа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Mбапе како тинејџер: Не доби топка, па престана да трча 🎥

Килијан Мбапе летово го продолжи договорот со ПСЖ и доби голем број привлегии, а таквиот с…