Дома Фудбал Останато Натпревари од Ла Лига ќе се играат во Северна Америка

Натпревари од Ла Лига ќе се играат во Северна Америка

0
la liga

Знаеме колку во одредени моменти значи домашниот терен, но дали овој договор нешто ќе промени?

Американските клубови, како НБА и НФЛ на големо играат некои натпревари во регуларниот дел од сезоната надвор од своите сали, а таа пракса полека би можела да се пренесе и во фудбалот.

Ла Лига потпишала договор со „Релевент Спортс“ и според тој договор клубовите од шпанската лига одредени натпревари ќе играат во Северна Америка, одредени медиуми пренесуваат дека тоа веќе оваа сезона би можело да се спроведе на дело.

„Оваа соработка е следниот голем чекор за популаризацијата на фудбалот во Северна Америка“, изјави Стефан Рос, претседателот на „Релевент Спортс“.


Следете го Sportski.mk и на


Не се наведуваат повеќе деали, освен тоа дека се уште се договора организацијата и терминот.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Да се игра фудбал е едноставно, но да се игра едноставен фудбал е најтешкото нешто на светот“ (ВИДЕО)

Ајакс се врати на европската сцена во голем стил. Освен што се борат за титулата во Холанд…