Дома Останати Тенис Надал потешко од очекувањата, со пресврт се пласираше во осминафиналето во Барселона

Надал потешко од очекувањата, со пресврт се пласираше во осминафиналето во Барселона

0
nadal

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на турнирот во Барселона откако денес го порази Аргентинецот, Леонард Мајер со 2:1 во сетови.

Надал имаше големи проблеми во овој меч, посебно во првиот сет кој на крајот го изгуби во тај брејк.

Аргентинецот славеше со 9:7 во тринаесетиот гејм и на тој начин поведе со 1:0 во сетови, но Надал сепак успеа да го сврти резултатот. Вториот рекет во светот наредните два сета ги доби со 6:4 и 6:2 и така се пласираше во осминафиналето каде што го чека сонародникот Давид Ферер.

Ферер денес го победи Лукас Пулие со 2:0 во сетови, а интересен беше и мечот помеѓу Димитров и Вердаско кој Бугаринот го изгуби со 2:1 во сетови.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ опширно го објасни успехот: Беше тоа меч за век и векови, ќе го паметам до крајот на животот

Спуштена е завесата на уште еден Вимблдон, Новак Ѓоковиќ го однесе петтиот пехар од лондон…