Дома Останати Авто Мото Мото ГП: Марк Маркез со победа на домашен терен

Мото ГП: Марк Маркез со победа на домашен терен

Aктуелниот светски шампион и возач на Респол Хонда, Марк Маркез победи денес на трката во Мото ГП за Големата награда на Шпанија.

Домашниот возач уште на почетокот го превзема водството од Фабио Квартаро од Јамаха, водеше од почетокот до крајот и оствари победа со резултат од 41 минута и 08.685 секунди.

Второто место го освои Алекс Ринс од Сузуки со заостанување од 1.654 секунди, а трет беше возачот на Јамаха Маверик Вињалес со 2.443 секунди заостанување.

Петкратниот светски шампион сега е прв во генералниот пласман со бод помалу од Рунс, додека на третото место е Андреа Довициозо од Дукати откако денешната трка ја заврши на четвртата позиција.

Седумкратниот светски шампион, Валентино Роси трката ја заврши како шести, а во генералниот пласман е четврти со 61 бод.

Наредната трка во шампионатот се вози за две недели во Ле Ман за Големата награда на Франција.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

По соопштението на АМС повторно се огласи Иџе: Ајде да ги соочиме аргументите!

Од вчера започна отворена „војна“ помеѓу најдобриот македонски автомоболист, Игор Иџе Стеф…