Дома Останати Кошарка Морнар славеше победа, МЗТ се распадна во второто полувреме за петти пораз во АБА

Морнар славеше победа, МЗТ се распадна во второто полувреме за петти пораз во АБА


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Кошаркарите на Морнар го совладаа МЗТ во Скопје со резултат 94:77 (27:22, 20:22, 10:23, 20:27) во шестото коло од АБА лигата.

МЗТ одлично го започна натпреварот и по првата четвртина стекна пет поени предност, Крстевски, Стојановски и Кофи беа расположени.

Во средината на втората четвртина, тимот од Бар се врати во мечот и дојде до предност, но сепак на полувремето заостануваа три поени.

Решавачка беше третата четвртина во која Михаиловиќ и Расел „пукнаа“, Морнар дојде до водство од 7:0 и 12:0 кое не го испушти до самиот крај на мечот.

На крајот сигурен триумф на морнарите во кој Михаиловиќ постигна 25 поени, Расел додаде 22, а двоцифрени беа уште Пецарски со 13, Вранковиќ со 12 и Врањеш со 11 поени. Во МЗТ Крстевски постигна 22 поени, Кофи додаде 14, а Стојановски 13 поени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Младинците на пенали подобри од Финска 🎥

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ По поразот …