Дома Фудбал Останато Може ли Баер да го сруши рекордот на Селтик од 1916 година?

Може ли Баер да го сруши рекордот на Селтик од 1916 година?

Баер Леверкузен и официјално изминатиот викенд ја потврди титулата во Бундеслигата со победата од 5:0 против Вердер на пет кола пред крајот. Во овој момент тие имаат недостижни 16 бода предност пред првиот вицешампион Баерн Минхен. Така завршија 11. години непрекината доминација на баварскиот клуб во германскиот фудбал.

Баер оваа сезона игра фантастичен фудбал. Статистиката на германскиот тим е 43 натпревари без пораз во сите натпреварувања, а постигнале 123 гола. Во купот ги очекува финалето со Кајзерслаутерн, додека во Лига Европа се во четвртфиналето во кое водат со 2:0 против Вест Хем, па се во игра за тројна круна.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Со одличната сезона Баер го израмни рекордот на Јувентус од 2012 година со 43 натпревари без пораз. 29 од нив се одиграа во Бундеслигата, пет во Купот на Германија и девет во Лига Европа. Во историјата на фудбалот само Јувентус имаше ваква серија на натпревари без пораз во сите натпреварувања помеѓу клубови од петте лиги во периодот од 22.5.2011 година. до 13.5.2012 година. години. Така Баер ќе го сруши рекордот на Јувентус ако остане непоразен во четврток против Вест Хем во Лигата на Европа.

Сепак, серијата на Баер е уште поимпресивна од она што го постигна Јувентус, бидејќи од 43 натпревари „аптекарите“ победија на 38, а италијанскиот клуб имаше 26 победи и 17 нерешени. Зад Баер и Јувентус е Милан со 42 натпревари без пораз (1992-1993) и Реал (2016-2017), па Нотингем Форест (1978) со 40 натпревари без пораз во низа.

Апсолутниот светски рекорд, кога ќе ги вклучиме сите клубови надвор од петте лиги, се уште е многу далеку од нив. Рекордот е 66 натпревари по ред без пораз, а го држи шкотскиот Селтик, кој овој подвиг го постигна во далечниот период од 1915 до 1916 година.

Најдолги серии без пораз во сите натпреварувања меѓу клубовите од петте лиги:

Баер Леверкузен – 43 (2023-2024)
Јувентус – 43 (2011-2012)
Милан – 42 (1992-1993)
Нотингем Форест – 40 (1978)
Реал Мадрид – 40 (2016-2017)
Барселона – 39 (2015-2016)
Милан – 36 (1991-1992)
Реал Мадрид – 34 (1988-1989)
Манчестер Јунајтед – 33 (1998-1999)
Баерн – 32 (2019-2020)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…