Дома Останати Македонецот Волкановски е новиот светски шампион во УФЦ (видео)

Македонецот Волкановски е новиот светски шампион во УФЦ (видео)

Македонецот Александар Волкановски е новиот шампион во перолесна категорија, откако на УФЦ 245 го совлада еден од најголемите во ова натпреварување, Макс Холовеј.

Борецот кој ги брани боите на Австралија, а има потекло од Битола, одлично го контролираше мечот во Лас Вегас и од самиот почеток тргна со незгодни удари во нозете, што можеби и беше клучно за победата.

Судиите за овој одличен настап на Македонецот го наградија со едногласна одлука (48-47, 48-47, 50-45) над осегашниот првак шампионот Макс Холовеј. Така, тој ја забележа својата 18-та последователна победа и осмата во УФЦ, додека Холовеј си го дозволи својот прв пораз за шест години.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Тренерот кој испиша историја со Вардар денес пронајде нов ангажман

Поранешниот селектор на Македонија, Чедомир Јаневски денес беше промовиран во нов тренер н…