Дома Фудбал Останато Линекер: Меси и Марадона не можат да се споредуваат со другите, тие се од „друг спорт“

Линекер: Меси и Марадона не можат да се споредуваат со другите, тие се од „друг спорт“

Славниот англиски фудбалер Гери Линекер смета дека невозможно е да се споредуваат Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

За Линекер и двајцата се фантастични фудбалери, но порача дека едноставно не може да се споредуваат. На нивото на Меси го додаде и Марадона.

„Го сакам фудбалот, а она што Меси и Марадона го дадоа на оваа игра е нешто посебно. Без да ги споредувам двајцата правеа нешто посебно кое ние обичните смртници не можеме ниту да го замислиме. Има уште великани како двајцта Роналдо, нив ги сметам за неверојатни стрелаци. Сепак, Диего и Лео правеа нешто друго, Лео се уште во секој натпревар прави по две-три работи кои никој во кариерата не ги направил. Тие двајца играа „друг спорт““, истакна Линекер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Лапорта: Против Баерн треба да ја заштитеме честа

Неколку часа пред одлучувачкиот дуел со Баерн Минхен во ЛШ, претседателот на Барселона Жоа…