Дома Фудбал Останато И УЕФА ќе му оддава почит на Емилијано Сала

И УЕФА ќе му оддава почит на Емилијано Сала

0

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) одлучи на натпреварите од осминафиналето да му се оддава почит на Емилијано Сала.

Сала трагично го загуби живот во авионот кој се сруши на пат од Нант кон Кардиф. Телото на пилотот кој управуваше со авионот Дејв Иботсон се уште не е пронајдено.

Во чест на Сала вечерва на сите натпревари од Лигата на шампионите ќе започнат со една минута молк за фудбалерот кој никогаш не успеа да заигра во Премиер лигата.

„Од името на сите во УЕФА сакам да изразам сочуство семејството и саканите на Сала за нивната голема загуба. Длабоко сум потресен пораи трагично згаснатиот живот. Ги повикувам сите фанови да покажат почит во следните неколку енови“, изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Јаховиќ направи глупост и заработи црвен картон против Фенербахче (ВИДЕО)

Македонскиот напаѓач од редовите на Коњаспор Адис Јаховиќ направи несфатлив потег во натпр…