Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Интер и Манчестер Сити се клубовите со најмногу играчи на Европското првенство

Интер и Манчестер Сити се клубовите со најмногу играчи на Европското првенство

Eвропското првенство во фудбал започнува денеска со натпреварот помеѓу домаќинот Германија и Шкотска, па така се прават разни најави и статистики.

Кога во прашање се клубовите кои даваат најмногу фудбалери на контиеннталниот собир на врвот со по 13 играчи се Интер и Манчестер Сити.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Веднаш зад италијански и шпанскиот тим следи европскиот шампион Реал Мадрид кој заедно со ПСЖ на турнирот има по 12 фудбалери. Барселона и Лајпциг учествуваат со по 11, а во продолжение Баерн Леверкузен, Баерн Минхен, Арсенал и Славија Прага имаат по 10.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…