Дома Фудбал Останато Иниеста во солзи се збогубаше од Висел Кобе, но не ја завршува кариерата

Иниеста во солзи се збогубаше од Висел Кобе, но не ја завршува кариерата


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Aндрес Иниеста заминува од Висел Кобе, но кариерата не ја завршува и веројатно ќе продолжи во МЛС лигата или во некој од клубовите на Блискиот Исток.

Легендарниот шпански фудбалер во солзи на прес-конференцијата за медиумите објави дека по пет години заминува од јапонскиот клуб и потенцираше дека не ја завршува кариерата.

„Сите очекувавме дека од тука ќе заминам во пензија, тоа беше и моја, но и желба на клубот. Сепак, заминувам поради недостаток на минутажа, тренерот има некои други приоритети. Тоа го почитувам и го прифаќам“, изјави 39-годишниот Иниеста кој сезонава одигра само три натпревари во лигата и две во купот.

Поранешниот играч на Барселона вкупно за јапонскиот клуб одигра 133 натпревари и постигна 26 голови, додавајќи 25 асистенции. Во Кобе заработуваше 25 милиони евра по сезона и според најавите клубови од МЛС и Блискиот Исток се заинтересирани да го доведат.

Иниеста во минатото со Барселона и репрезентацијата на Шпанија освои се што можеше да се освои во фудбалот и беше клучен играч. Во финалето на Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка го постигна одлучувачкиот гол за победа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Баерн и Јувентус спремаат спектакуларна трампа

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Главна трансфер цел на Баерн Минхен на лето ќе биде…