Дома Останати Кошарка Звезда ја доби драмата со Партизан!

Звезда ја доби драмата со Партизан!

Кошаркарите на Црвена Звезда го победија Партизан со 92:86 во 18. Коло од АБА лигата.

Избраниците на Драган Шакот се реваншираа на најголемиот ривал за поразот во првиот дел од сезоната. Звезда оствари важна победа во борбата за влез во плеј-офот и сега има скор од 12/6, додека Партизан е на 14/4.

Најефикасен во победничкиот тим беше Били Берон со 26 поени. Американецот одигра одличен натпревар и беше најзаслужен за триумфот на црвено-белите.

Берон го следеа Лазиќ со 12 и Давидовац со 11 поени. Важна улога одигра и Куриџ кој ги погоди клучните слободни фрлања на 37 секунди до крајот. Партизан имаше напад да го намали заостанувањето, но Јарамаз промаши тројлка и тука беше крајот.

Во редовите на Партизан најдобар беше Немања Гордиќ со 14 поени, Пејџ и Јармаз имаа по 13, додека Волден уфрли 12.

Натпреварот се играше во одличен ритам, се играше кош за кош и ниту еден тим не успеа да дојде до поголема предност.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Дончиќ се потсети на денот кога се запознал со Роналдо (ВИДЕО)

Лука Дончиќ е вистинска ѕвезда и прикажува одлични настапи во НБА лигата за Далас. Дончиќ …