Дома Останати Добивки се нижат на хуманитарните тикети од MOZZART – Стигна помош во Битола

Добивки се нижат на хуманитарните тикети од MOZZART – Стигна помош во Битола

Македонскиот е-репрезентативец Давид Гаревски имаше желба да ја насочи донацијата во Домот за доенчиња и мали деца во Битола.

Две донации за Скопје, една за Тетово, па две за Битола! Хуманите типувачи продолжуваат да нижат добитни тикети во акцијата на MOZZART – Хуманитарен тикет за викенд, а по Домот за деца без родители и ЈЗУ Клиника за детски болести во главниот град, помошта стигна и во Домот за доенчиња и мали деца во Битола. Добивката од 24.611 денари, македонскиот е-репрезентативец Давид Гаревски имаше желба да ја насочи токму во оваа установа.

Претставниците на компанијата MOZZART го посетија Домот и врачија техничка опрема на лицата кои секојдневно се трудат на најмладите да им обезбедат љубов, нега, едукација и сите услови за правилен развој.

„Од исклучителна важност ни е секоја помош насочена во оваа установа, посветена на најмалите дечиња и доенчиња. Голема благодарност до компанија Mozzart за оваа донација, како и до типувачот Давид Гаревски, кој добивката од тикетот ја насочи во хуманитарни цели токму кај нас.” – изјави директорката на домот, Елена Николовска.

Во акцијата Хуманитарен тикет учествуваа многу познати спортисти и јавни личности, меѓу кои: Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, најдобриот македонски возач Игор Стефановски Иџе, водителката Лила Филиповска, ракометниот репрезентативец Филип Кузмановски и многу други.

„Акцијата Хуманитарен тикет за викенд се реализира повеќе од две години. До сега спортистите беа најуспешни, добитни тикети имаа фудбалерите Остоја Стјепановиќ и Благоја Тодоровски и ракометарот Филип Кузмановски. После Скопје и Тетово, нашата хуманитарна мисија ја продолживме во Битола, каде што ќе имаме и уште една донација. Музичарот Славчо Јовев оствари добивка, а помошта ќе биде насочена кон Заводот за рехабилитација за деца со оштетен слух, говор, глас и други попречености Кочо Рацин.” -изјави Мики Златески, менаџер за Корпоративни процеси во Mozzart.  

Низ акцијата хуманитарен тикет за викенд до сега се собрани околу 250.000 денари кои компанијата MOZZART ги донираше во добротворни цели, а во текот на декември во месецот на хуманост, влоговите кои ги даваше компанијата за секоја недела беа загарантирана добивка. Вкупниот фонд од месецот на хуманост од 90.000 денари е уплатен во Ј.У. Детски дом „11 Октомври“ во Скопје.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Српски судија суспендиран на 10 години

Aпелациониот суд во Нови Сад ја потврди одлуката за исфрлување на судијата Срѓан Обрадовиќ…