Дома Фудбал Англија Денот кога Сити требаше да ја предаде круната на Ливерпул

Денот кога Сити требаше да ја предаде круната на Ливерпул

Ако не се појавеше Ковид-19 денес требаше да се игра 32. коло во англиската Премиер лигата и на „Етихад“ ќе се сретнеа Манчестер Сити и Ливерпул. Ова ќе беше натпревар во кој Ливерпул и официјално можеше да стане нов шампион на Англија или пак симоблично предавање на круната.

Денес од 17:30 часот требаше да играат Сити и Ливерпул, а постоеа големи шанси Ливерпул после овој натпревар да можеше да биде промовиран во шампион на Англија. Сепак, работата можеби ќе беше решена и претходно. Тогаш ќе гледавме натпревар во кој Сити му ја предава круната на Ливерпул.

Ливерпул пред прекинот беше на две победи од титулата, а тие две победи можеше да ги оствари пред дуелот со Сити и тоа против Евертон и Кристал Палас. Така натпреварот кој требаше да се игра денес ќе беше симболично предавање на круната.

Поради пандемијата Ливерпул се уште не може да каже дека е шампион затоа што постои можност сезоната да се поништи, мала е, но сепак постои. Ќе потсетиме, Ливерпул на титула во Премиер лигата чека 30 години и споменатото сценарио за нив би било голем удар.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Марсело покажа како изгледа неговото тело по изолацијата (ФОТО)

Mногу фудбалери ја искористија домашната изолација за да работат на нивната физичка форма.…